Uroczystość konsekracji świątyni w Toruniu

W środę w Toruniu odbyła  konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła. W uroczystości konsekracji świątyni wznoszonej z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kard. Zenon Grocholewski powiedział w homilii, że o. Rydzyk nie zraził się atakami tych, „którzy chcą uczyć demokracji i wolności mediów”.

Głównym punktem uroczystości była Msza sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Eucharystia rozpoczęła się procesją dziejów – barwnym pochodem osób w strojach z różnych epok historii Polski począwszy od Mieszka I i Dobrawy, poprzez polskich władców, wybitnych naukowców, polityków i żołnierzy wyklętych.

Po modlitwie przy Bramie Miłosierdzia na zewnątrz kościoła, zebrani weszli do świątyni, gdzie kard. Grocholewski odczytał po łacinie list papieża Franciszka z okazji konsekracji.

W liście Papież dziękuje Bogu za nowe sanktuarium, w którym ma zostać otwarta Brama Miłosierdzia. Przypomina, że świątynia powstała dzięki staraniom ojców redemptorystów przy wsparciu wielu Polaków z kraju i zagranicy. Ojciec Święty zachęca wiernych do coraz gorliwszej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Trzeba, aby również dzisiaj wierni z umiłowanej Polski ukazywali całemu światu miłość do Ewangelii i przykład cnót chrześcijańskich w życiu codziennym – pisze Papież Franciszek.