Zmarł ks. Abp Zygmunt Zimowski

„Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”.

We wtorek 12 lipca przed północą zmarł ks. abp Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia (Watykański Minister Zdrowia) i biskup senior Diecezji Radomskiej. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży. Mottem jego biskupiego życia były słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”.

Ks. abp Zimowski zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Przed śmiercią zdążył do niego zatelefonować papież Franciszek. Ojciec Święty zapewnił arcybiskupa o swej łączności duchowej i modlitwie. Udzielił mu również swego błogosławieństwa. Kilka dni wcześniej zadzwonił do ks. abp Zimowskiego papież emeryt Benedykt XVI.

Depesza kondolencyjna Papieża Franciszka po śmierci ks. abp. Zimowskiego

Ojciec Święty wystosował depeszę kondolencyjną po śmierci przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia ks. abpa Zygmunta Zimowskiego.

Przewielebny Ksiądz Prałat Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu,
Sekretarz Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia Miasta Watykanu

Otrzymałem smutną wiadomość o śmierci Jego Ekscelencji Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, Przewodniczącego wspomnianej Papieskiej Rady, po długiej i bolesnej chorobie, którą przeżywał on w duchu wiary i świadectwa chrześcijańskiego. Pragnę wyrazić swój duchowy udział w żałobie, jaka dotknęła ten urząd i – wspominając Jego wielkoduszną posługę, pełnioną najpierw jako pasterz diecezji radomskiej, a następnie w Stolicy Apostolskiej – zanoszę gorące modlitwy w Jego intencji do Pana za Jego duszę, powierzając ją macierzyńskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Z tymi uczuciami proszę dla zmarłego Współpracownika o wieczną nagrodę, obiecaną wiernym sługom Ewangelii i chętnie udzielam Księdzu Prałatowi i współpracownikom Papieskiej Rady, jak również krewnym Zmarłego Arcybiskupa, pocieszającego błogosławieństwa apostolskiego.

Franciszek Papież

Uroczystości pogrzebowe ks. abp. Zimowskiego

Uroczystości pogrzebowe ks. abp. Zygmunta Zimowskiego odbędą się we wtorek w Radomiu – poinformował w środę wieczorem biskup radomski Henryk Tomasik. W niedzielę nastąpi pożegnanie ks. arcybiskupa w jego rodzinnych stronach, na terenie diecezji tarnowskiej.

W niedzielę o godz. 14.30 trumna z ciałem ks. abp. Zimowskiego ma być wprowadzona do kościoła parafialnego w Mędrzechowie (pow. dąbrowski), a o godz. 15.00 rozpocznie się Msza św. O godz. 19.00 Msza św. zostanie odprawiona w kaplicy w Kupieninie.

W poniedziałek trumna z ciałem ks. arcybiskupa zostanie przewieziona do Radomia. Na godz. 18.30 zaplanowano wprowadzenie jej do miejscowej katedry, a na godz. 19.00 – pożegnalną Mszę św.

We wtorek o godz. 11.00 odbędzie się Msza św. pogrzebowa, a po niej nastąpi złożenie ciała ks. abp. Zimowskiego w kaplicy katedralnej.

Źródło: PAP/RIRM