Oświadczenie Prezydium KEP

Posłowie popierający projekt ustawy „o leczeniu niepłodności” w wersji rządowej pozostają w niezgodzie z nauczaniem papieża Franciszka – podkreśla Prezydium Episkopatu. Biskupi mają nadzieję na poprawienie proponowanej ustawy w Senacie RP.
Z wielkim smutkiem i rozczarowaniem Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przyjęło wynik dzisiejszego głosowania Sejmu nad rządowym projektem ustawy „o leczeniu niepłodności”, przyjętej głosami 260 parlamentarzystów.

- Posłowie popierający projekt ustawy „o leczeniu niepłodności” w wersji rządowej pozostają w niezgodzie z nauczaniem papieża Franciszka, który apelował do lekarzy: „Waszym obowiązkiem jest wyrażać sprzeciw sumienia przy aborcji, in vitro i eutanazji!” Ojciec Święty prosił, by nie eksperymentować i nie igrać z życiem człowieka – czytamy w wydanym dziś oświadczeniu.

Wynikiem dzisiejszego głosowania zostały również zlekceważone oceny etyczno-moralne projektu ze strony biskupów. W marcowym apelu biskupi wyliczyli 8 rozwiązań projektu, które są nie do zaakceptowania, m.in. selekcję zarodków, umożliwianie klonowania człowieka, mrożenie embrionów, a także możność powoływania do życia dzieci po śmierci dawcy komórek rozrodczych.

- Biskupi ufają, że do sumień parlamentarzystów dotrze głos nie tylko Papieża, Konferencji Episkopatu Polski, ale także organizacji rodzinnych, ruchów obrońców życia oraz specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa, którym drogie jest życie ludzkie – piszą sygnatariusze oświadczenia: przewodniczący Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP ks. abp Marek Jędraszewski oraz ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu

* * *

Oświadczenie KEP po głosowaniu Sejmu RP nad rządowym projektem ustawy “o leczeniu niepłodności”

Warszawa, 25 czerwca 2015 r.