26. Światowy Dzień Chorego

W przypadające  wspomnienie Matki Bożej z Lourdes Kościół katolicki obchodzi 26. Światowy Dzień Chorego. W tym roku towarzyszy mu hasło zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: ,,Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”.

Ojciec Święty Franciszek, w orędziu wystosowanym na ten dzień, zwraca uwagę na macierzyńskie powołanie Kościoła w stosunku do osób będących w potrzebie i chorych. Papież podkreśla, że Maryja jest symbolem pełnej czułości i wytrwałości opieki nad cierpiącymi.

Przewodniczący zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych ks. bp Romuald Kamiński zachęca, aby zgłębiając ten temat patrzeć na dobrą matkę i jej postawę wobec dziecka.

– My wcielamy się w osobę matki i staramy się urzeczywistnić w swoim postępowaniu wobec osoby chorej te same uczucia: delikatności, dostępności, bliskości, ofiarowania czasu, ofiarowania samego siebie. To wszystko reprezentuje każda dobra matka w stosunku do dziecka, a my to przełóżmy na nasze odniesienie się do osoby chorej, potrzebującej – apeluje ks. bp Romuald Kamiński.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez sługę Bożego Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w 11 rocznicę zamachu na jego życie na Placu Świętego Piotra. Ojciec Święty wyznaczył datę 11 lutego na coroczne jego obchody. Jest to dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, ustanowionego na pamiątkę Jej pierwszego objawienia dziewczynie Bernadetcie Soubirus w Grocie Massabielskiej w 1858 roku.

Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, Jan Paweł II podkreślił, iż „ ma on na celu uwrażliwieniu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomaganiu chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”. 

Źródło; RIRM