"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"

 W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa.   Od tego dnia rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, który jest czasem przygotowania wiernych do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym czasie chrześcijanie rozważają mękę i śmierć Chrystusa Pana, biorąc udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, oraz podejmują czyny pokutne i umartwienia,  wynagradzając Panu Bogu za zło wyrządzone przez grzechy. Sami również starają się o przemianę własnego życia i postępowania. Ponieważ środa jest zwykłym dniem pracy, dlatego Msze Święte w tym dniu będą wyjątkowo o godz.: 6.30, 14.00 i 18.00.  Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Posypanie głów popiołem na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Popiół uświadamia nam, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Bóg jest wieczny. Nas, ludzi, obdarował nieśmiertelną duszą i obiecał wieczną szczęśliwość w niebie.
„Gromadźcie sobie skarby w niebie gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (Mt 6,20).

Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tych którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku życia. Polega on na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki ale tylko jeden z nich do syta. Natomiast wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, aż do śmierci. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego jeszcze zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym" dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych. Ofiary zbierane w środę popielcową na tacę potraktujmy jako jałmużnę wielkopostną gdyż są przeznaczone na cele charytatywne.